Powłoki ceramiczne – największe korzyści

Z uwagi na fakt, iż lakiery samochodowe nie są już tak trwałe jak kiedyś, coraz większa liczba osób decyduje się na dodatkowe zabezpieczenie karoserii swojego pojazdu. Jednym z rozwiązań, które cieszy się sporą popularnością są powłoki ceramiczne, aplikowane przez wyspecjalizowane firmy. Zalety tej formy zabezpieczenia są naprawdę spore, dlatego zdecydowanie warto się nad nią zastanowić.

Czym jest powłoka ceramiczna?

Na początek warto przytoczyć podstawowe informacje na temat opisywanego rozwiązania. Powłoka ceramiczna pełni funkcję warstwy ochronnej, która jest niewidoczna na samochodzie. Gdy dojdzie do jej utwardzenia, w ogromnym stopniu wpływa na poprawę właściwości powierzchni, na którą została zaaplikowana. Działanie można zatem porównać do wosków samochodowych, jednak w tym przypadku mamy do czynienia z zupełnie innym składem chemicznym. Grubość takiej powłoki wynosi kilka mikrometrów.

Jakie korzyści wiążą się z aplikacją powłoki?

Posiadacze nowych samochodów chcą, aby ich pojazdy jak najdłużej zachowały swój atrakcyjny wygląd. Niestety z biegiem czasu dochodzi do zużywania się karoserii. Zaczyna ona nie tylko matowieć, ale mogą też być widoczne na niej odpryski po kamieniach, zwłaszcza jeśli zdarza się nam często jeździć po drogach ekspresowych i autostradach. Co istotne, tego typu odpryski mogą po pewnym czasie stać się źródłem korozji. Powłoki ceramiczne stanowią jeden ze skutecznych sposobów zabezpieczenia się przed tego typu sytuacjami. Dlaczego jeszcze warto się na nie zdecydować?

  • Pierwszą i najważniejszą korzyścią jest możliwość zachowania lakieru samochodu w dobrym stanie przez znacznie dłuższy czas niż gdybyśmy w ogóle nie zastosowali zabezpieczenia. W tym miejscu warto zaznaczyć, że najlepszym rozwiązaniem jest aplikacja tego typu preparatu od razu po kupnie nowego samochodu.
  • Powłoki ceramiczne skutecznie chronią przed promieniowaniem UV. Niestety to właśnie słońce ma największy wpływ na odbarwianie się lakieru i utratę jego połysku. Jeśli nie przechowujemy pojazdu w garażu, jest on narażony na tego typu sytuacje w znacznie większym stopniu.
  • Istotną zaletą jest też ochrona przed spadającymi liśćmi oraz żywicą, która jest szczególnie niebezpieczna. Jeśli doprowadzimy do sytuacji, że będzie zalegać w jednym miejscu przez dłuższy czas, również może dojść do odbarwienia lakieru.
  • Kolejnym poważnym zagrożeniem są kamienie i gałęzie drzew. Obecność powłoki ceramicznej chroni przed mikrozarysowaniami, do których może dojść właśnie w wyniku kontaktu z takimi elementami.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat powłok ceramicznych?

Z czego wynikają wspomniane wyżej właściwości powłoki? Z tego, iż jest ona nawet dwa razy twardsza niż lakier samochodowy. Jeśli zdecydujemy się na powłokę o właściwościach hydrofobowych, możemy też liczyć na jeszcze jedną istotną korzyść, a mianowicie to, że sama pielęgnacja samochodu będzie znacznie prostsza. Zdolność do odpychania cząsteczek wody sprawia bowiem, że nie musimy obawiać się nieestetycznych osadów, bardzo często pojawiających się wraz z deszczem, gdyż będą się one ześlizgiwać. W zależności od jakości preparatu, właściwości hydrofobowe mogą być mniejsze już większe.

Dla miłośników motoryzacji oraz wszystkich osób, które po prostu kochają swój samochód istotne znaczenie ma również to, że aplikacja powłoki sprawia, iż pojazd prezentuje się znacznie bardziej atrakcyjnie i zachwyca swoim wyglądem.