Pranie tapicerki – dlaczego warto to robić?

siedzenia w samochodzie

Brudna tapicerka samochodowa wpływa na nasz komfort użytkowania pojazdu. Co więcej, sprawia, że wnętrze prezentuje się niezbyt atrakcyjnie. Z biegiem czasu traci także swój kolor lub zaczyna szarzeć. Niestety podczas codziennej, intensywnej eksploatacji, fotele są mocno narażone na kontakt z brudem. Wynika to nie tylko z tego, że spędzamy w samochodzie nawet kilka godzin w ciągu dnia, ale również z faktu, iż przewozimy w nim dzieci, zwierzęta i spożywamy posiłki. Mając na uwadze ten fakt, najlepszym rozwiązaniem jest regularne pranie tapicerki. Dlaczego warto się na nie zdecydować?

Czysta tapicerka i jej zalety

Plamy na fotelach to normalne zjawisko. Szczególnie łatwo o ich obecność jeśli jemy i pijemy w trakcie jazdy. Niestety jeśli nie usuniemy zabrudzeń od razu, może się okazać, że nie będziemy w stanie poradzić sobie z samodzielnym wywabieniem. Na siedzeniach gromadzi się także kurz, sierść zwierząt oraz co za tym wszystkim idzie, bakterie i roztocza. Pranie tapicerki jest zatem bardzo istotne ze względów higienicznych, a nawet zdrowotnych. Osoby, które mają alergię na kurz z pewnością odczują znacznie większy komfort podczas jazdy samochodem i będą czuły się dużo lepiej.

Na wilgoć szczególnie narażona jest wykładzina. Wsiadając do samochodu w deszczowy dzień, chcąc nie chcąc wnosimy na butach zarówno brud, jak i wodę. Podobnie wygląda kwestia z mokrą kurtką, która zetknie się z tapicerką. Gdy poziom wilgotności będzie spory, w krótkim czasie może rozwinąć się grzyb. Białe plamy pleśni najszybciej pojawiają się właśnie na podłodze. Jakie konsekwencje wiążą się z jego obecnością dla kierowcy i pasażerów? Przede wszystkim, długotrwała jazda samochodem może wiązać się ze złym samopoczuciem i zmęczeniem. U osób szczególnie wrażliwych lub uczulonych często pojawiają się problemy oddechowe, a nawet skórne.

W jaki sposób odbywa się pranie tapicerki?

Warto zaznaczyć, że czyste wnętrze pojazdu w ogromnym stopniu świadczy o jego użytkowniku. Należy o tym szczególnie pamiętać jeśli zdarza się nam przewozić różne osoby. Kiedy konieczne jest czyszczenie? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż każdy kierowca ma zupełnie inny zmysł estetyki. Czy pranie tapicerki można wykonać samodzielnie? Część prac możemy z powodzeniem zrealizować na własną rękę. Mowa przede wszystkim o regularnym odkurzaniu foteli i usuwaniu świeżych plam. W tym celu można wykorzystać ciepłą wodę lub specjalne preparaty przeznaczone do zwalczania zabrudzeń. Tego typu środki powinny być jednak stosowane z umiarem.

Raz kwartał warto jednak zlecić tego typu prace specjalistom. Osoby, które zajmują się profesjonalnym czyszczeniem dysponują odpowiednimi detergentami, dopasowanymi do rodzaju materiału i konkretnych zabrudzeń oraz przede wszystkim skutecznym sprzętem. Zaawansowane odkurzacze znacznie lepiej poradzą sobie z usunięciem wszystkich drobinek oraz sierści zwierząt, w porównaniu do urządzeń domowych oraz tych, które są dostępne na stacjach. Pranie tapicerki samochodowej może być wykonywane za pomocą różnych metod. Część firm używa specjalnego odkurzacza piorącego. Często korzysta się także z tzw. czyszczenia ekstrakcyjnego. Polega ono na wcześniejszym spryskaniu powierzchni odpowiednim detergentem, a następnie jego odessaniu wraz z brudem, który uległ rozpuszczeniu.

Decydując się na usługi profesjonalistów mamy pewność, że wnętrze pojazdu będzie prezentować się znacznie lepiej, a oprócz tego unikniemy ryzyka przypadkowego uszkodzenia materiału.