Korekta lakieru Białystok

Korekta lakieru to jeden z najbardziej spektakularnych zabiegów detailingowych, po którym od razu widzimy niesamowity efekt znikających rys i zmatowień, a lakier naszego samochodu znów zaczyna lśnić jak nowy. Większość z właścicieli samochodów zauważa głównie rysy głębokie, natomiast lakier posiada jeszcze zarysowania drobne i średnie, a także zmatowienia, powstałe z różnych przyczyn, jak mycie na myjni szczotkowej, warunki pogodowe, oddziaływanie soli drogowej i innych  substancje chemiczne sztucznych i organicznych.

Renowacja lakieru samochodowego Białystok – kiedy warto wykonać korektę lakieru?

Renowacja lakieru samochodowego to proces, który wykonany w sposób profesjonalny może przywrócić dawny blask i efekt dla każdego typu samochodu. Lakier samochodowy składa się z trzech warstw. Pierwszą z nich jest warstwa podkładu, która znajduje się bezpośrednio na karoserii samochodu i jej podstawowym zadaniem jest ochrona przeciwkorozyjna oraz zwiększenie przyczepności dla kolejnej warstwy lakieru. Na warstwę podkładową nałożony jest lakier bazowy, który nadaje podwoziu odpowiedni kolor, a z kolei na tę warstwę nałożony jest lakier bezbarwny, który jest powłoką ochronną. Głębokie uszkodzenia lakieru, które odsłaniają lakier podkładowy, mogą powstawać na przykład poprzez uderzenia kamieni, lub przez akty wandalizmu, lub zarysowania na parkingu itp. Są to na tyle głębokie rysy, że polerowanie nic nie będzie w stanie na nie pomóc i konieczne będzie zabezpieczenie metalu poprzez nałożenie lakieru zaprawkowego.

Najczęściej mamy jednak na samochodzie do czynienia z dużo płytszymi rysami, które są na warstwie bezbarwnej i widoczne są w słońcu. Tego typu uszkodzenia powłoki bezbarwnej z dużym powodzeniem usuwa się poprzez polerowanie lakieru, znane także pod nazwą renowacja lakieru samochodowego. W praktyce odbywa się to poprzez starcie wierzchniej warstwy lakieru. Zabieg ten przynosi również bardzo dobre efekty, przy powłoce, której zmatowienie wynika z upływu czasu. Starcie wierzchniej warstwy pozwoli w takim przypadku odsłonić głębsze warstwy lakieru bezbarwnego, które są świeższe, mniej zniszczone i tym samym uzyskać na samochodzie efekt odzyskania pierwotnego koloru.

Polerowanie samochodu Białystok – jaki efekt można uzyskać poprzez polerowanie lakieru?

Żadne środki chemiczne, nawet najlepsze woski nie pozwolą uzyskać efektu, jaki da polerowanie samochodu. Lakier, który już dawno zmatowiał, na którym swoje piętno odcisnęła oksydacja, zła pielęgnacja, słońce i czas, znów może lśnić jak z fabryki, a nawet bardziej. Proces, jakim jest polerowanie samochodu w Białymstoku uważany jest za trudny, jednak nie jest to do końca prawda, przyda się na pewno wprawa i trzymanie pewnych zasad. Na pewno jest to proces pracochłonny i często wymaga wielu godzin pracy nad lakierem. Jednak należy pamiętać, że korekta lakieru jest pracą, która później, po odpowiednim zabezpieczeniu lakieru, będzie widoczna przez kilka lat.

Najpopularniejszym typem uszkodzeń lakieru są tzw. swirle i oksydacja, które wynikają ze standardowego użytkowania samochodu. Swirle są to po prostu koliste rysy, które bardzo dobrze widoczne są w świetle słonecznym. Oksydacja to zmatowiały przez słońce i utlenianie lakier, dotyczy najczęściej starszych powłok akrylowych i metalizowanych. Te dwa rodzaje uszkodzeń są bardzo łatwe do usunięcia, dzięki czemu efekty uzyskane przez polerowanie lakieru są znakomite.

Efekt skórki pomarańczy jest już trudniejszy do wyeliminowania z powłoki lakierniczej. Często są to uszkodzenia, które najpierw trzeba zetrzeć przy pomocy papieru wodnego, co prowadzi początkowo do całkowitego zmatowienia lakieru w danym miejscu. Tego typu uszkodzenia lakieru wymagają wielu godzin szlifowania papierami o różnych gradacjach, od 2000 do 2500, a następnie pracy pastą polerską i gąbką lub futrem.

Na lakierze, który wcześniej ktoś próbował wyszlifować, mogą powstać tzw. hologramy (nieprawidłowe polerowanie auta). Są to ślady po prowadzeniu maszyny polerskiej. To, czy przy takim lakierze będzie dużo pracy, czy nie, zależy od tego, co udało się zrobić osobie, która wcześniej pracowała przy tej powłoce. Jeśli głębokie rysy nie zostały usunięte, wtedy czeka nas długi proces korekty lakieru od samego początku. W optymistycznej wersji, jeśli nie ma grubych rys i ktoś usunął już swirle i oksydację, to proces będzie polegał tylko na wykorzystaniu pasty wykończeniowej, czyli będzie można szybko uporać się z problemem.

Usuwanie rys z lakieru samochodowego – korekta czy malowanie?

To, czy będziemy musieli zdecydować się na polerowanie samochodu, czy lakierowanie, zależy oczywiście od uszkodzeń powłoki lakierniczej. W sytuacji, gdy są to uszkodzenia opisane w paragrafie powyżej, decydujemy się na polerkę. Jeśli mamy do czynienia z uszkodzeniami poważniejszymi, nie obędzie się bez lakierowania i uwaga, także polerowania! Dlaczego? Ponieważ kiedy auto musi być naprawione na przykład po stłuczce, to naprawiany przez lakiernika element zawsze będzie odróżniał się od reszty samochodu. Im mamy do czynienia ze starszym pojazdem tym ta różnica będzie oczywiście większa.

Naprawa lakiernika jest prawidłowa, zgodna ze sztuką, ale elementy różnią się od siebie, ponieważ naprawiany element nie nosi na sobie oznak naturalnego starzenia warstwy lakieru, oddziaływania myjni itd. Jako właściciele pojazdu nie będziemy z takiego efektu zadowoleni. W tym przypadku, aby całość samochodu wyglądała dobrze, trzeba również poprawić stan nienaprawianych elementów samochodu. Jest to tzw. „finishing”, czyli całość prac mających na celu doprowadzenie auta do takiego stanu, aby klient był zadowolony, odbierając auto. Te prace wykończeniowe to właśnie polerowanie powłok starych, z drobnymi rysami, pokrycie wszystkich powłok bardziej lub mniej wyrafinowanym preparatem zabezpieczającym. Do tego typu prac firmy dodają często odświeżanie wnętrza samochodu, tapicerki, plastików, gum, uszczelek, itd.

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy powinniśmy poddać auto lakierowaniu, czy korekcie lakieru, to decyzję najlepiej oddać specjalistom od detailingu, którzy zajmują się korektą lakieru na co dzień. Usuwanie rys w Białymstoku należy poprzedzić dokładną analizą stanu lakieru. Wybór odpowiedniej metody korekty lakieru zależy od wielu czynników, chociażby od tego, jaka jest grubość powłoki lakierniczej na samochodzie, jak duże są uszkodzenia, czy wcześniej już taki zabieg był robiony na lakierze samochodu. Specjaliści od korekty lakieru Białystok sprawdzą pod specjalnymi lampami kondycję lakieru, stopień jego uszkodzenia i doradzą najlepsze rozwiązanie, w konkretnym przypadku. Z reguły usuwanie rys z powierzchni samochodu można uzyskać w zadowalający sposób poprzez usługę jaka jet korekta lakieru.

Zobacz pełną ofertę Skontaktuj się z nami