Woskowanie auta Białystok

Woskowanie auta polega na położenie pewnej powłoki wosku na lakierze samochodu w celu zabezpieczenia go przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi jak wilgoć, sól, promieniowanie słoneczne, czy substancje chemiczne sztuczne lub pochodzenia naturalnego. Przed wykonaniem woskowania samochodu najpierw każdorazowo musi być on dokładnie umyty, gdyż nie może być na nim żadnych zabrudzeń od smoły, owadów itp. Po tym etapie następuje glinkowanie powierzchni lakieru i odtłuszczanie jej.

Dobrze wykonane woskowanie auta zabezpieczy nam karoserię przed wodą, słońcem, zabrudzeniami i utlenianiem, gdyż wosk utworzy warstwę hydrofobową, która będzie utrzymywać się na lakierze nawet przez kilka miesięcy. Warstwa ta oddziela lakier od odchodów ptasich, smoły i innych trudnych zabrudzeń, dając czas właścicielowi na odpowiednią reakcję.

Woski wykorzystywane do zabezpieczania lakieru dzielą się na produkty, na bazie naturalnych substancji lub woski syntetyczne. W naszym kraju woski syntetyczne cieszą się większą popularnością ze względu na fakt, że mamy dość ciężkie i zmienne warunki atmosferyczne. Woski naturalne dodatkowo zazwyczaj cechuje wyższa cena. Dodatkowo woski możemy podzielić na płynne i twarde. Płynne często stosowane są przez osoby niedoświadczone, ponieważ są łatwiejsze do użycia, twarde w niedoświadczonych rękach pozostawiają smugi na lakierze.

Zobacz pełną ofertę Skontaktuj się z nami

Woskowanie samochodu – pełna gama wosków premium marki ZYMÖL

Nasz salon autodetailingu wykonując usługę jaką jest woskowanie samochodu w Białymstoku korzysta z produktów wysokiej jakości firmy ZYMÖL. Jest to amerykańsko niemiecka marka, z 40-letnim doświadczeniem w produkcji kosmetyków i akcesoriów do autodetailingu. Jej właściciel Charles Bennet zainteresował się podczas wizyty w Niemczech w latach osiemdziesiątych, formułą wosków używanych do polerowania bryczek. Po powrocie do Ameryki spróbował rozpracować skład tych wosków i ostatecznie stworzył własny produkt na bazie naturalnego propolisu i innych substancji. W ciągu lat firma znacząco się rozwinęła i obecnie produkuje całą gamę organicznych preparatów detailingowych, akcesoria, zdobywając rzesze klientów na całym świecie.

Jednym z najbardziej rozpoznawanych i interesujących produktów z gamy wosków Zymöl jest wosk Glasur. Jest to wosk premium, który charakteryzuje się bardzo dużą trwałością i świetną wydajnością. Produkt ten zawiera 56% żółtej Carnauby, która nadaje niezwykłą głębię lakierowi samochodowemu i jednocześnie bardzo dobrze chroni go przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Szacuje się, że jedna warstwa tego wosku chroni auto przez około dwa do trzech miesięcy, natomiast dwie warstwy dają ochronę na około cztery miesiące.

Preparaty Zymöl charakteryzują się tym, że dopiero na powierzchni lakieru, w styczności z powietrzem, zmieniają się w pełnowartościowy ochronny wosk. Firma posiada całą gamę preparatów, które dostępne są w różnych cenach, zarówno dla profesjonalnych salonów detailingowych jak i prywatnych użytkowników, którzy chcą zadbać o swój samochód. Woskowanie samochodu przy użyciu preparatów  Zymöl pozwala na długie utrzymanie efektów, jednocześnie dbając o prawidłowe zabezpieczenie powłoki lakiernicznej.

Woskowanie auta

Jak długo utrzymuje się efekt wosku na lakierze auta?

Najprostsza odpowiedź na pytanie, jak długo utrzymuje się efekt wosku na lakierze, jest taka, że to zależy od wosku. Ponieważ na rynku mamy bardzo dużo preparatów, które zawierają jedynie domieszki wosków, lub są preparatami całkowicie syntetycznymi. Preparaty, w których skład wchodzą tylko naturalne woski, są z reguły droższe.

Twarde woski zawierają najczęściej wosk Carnauba, którego nakładanie jest bardzo pracochłonne, wymaga doświadczenia, dokładności i wyczucia. Powinno nakładać się minimalną, niemal niewidzialną warstwę wosku na lakier. Bardzo trzeba uważać, żeby nie nabrać zbyt dużo wosku, jego nadmiar kiedy dostanie się w szpary i zaschnie, jest trudny do usunięcia. Nakłada się go na kawałek elementu, czekamy aż przeschnie, po pojawieniu mgiełki polerujemy i przechodzimy do kolejnego elementu. Bardzo pracochłonne zajęcie, ale efekt utrzymuje się do kilkunastu tygodni. Dużo zależy od tego jak często i w jaki sposób później auto jest myte. Nakład pracy jest opłacalny, ponieważ wosk doskonale podkreśla kolor nadwozia i chroni.

Drugi rodzaj wosków, popularny wśród osób mniej doświadczonych, to woski w płynie. Swoją płynność zawdzięczają one temu, że oprócz naturalnych wosków znajdują się w nich substancje w pełni syntetyczne. Preparaty te nakłada się bardzo szybko i łatwo, nieporównywalnie lepiej od twardych wosków. Nawet jeśli przesadzimy z ilością, to nie ma problemu, nie wnika on między uszczelki i nie zasycha na kamień. Niektóre preparaty tego typu można nałożyć na samochód dosłownie w kilkanaście minut, ale niestety coś za coś. Efekty na samochodzie utrzymują się również bardzo krótko, zazwyczaj maksymalnie do 3 tygodni, a może być znacznie szybciej jeśli w tym czasie intensywnie pada deszcz lub często odwiedzamy myjnię.

Mamy jeszcze na rynku woski polerujące, które zawierają w sobie substancje ścierne. Są one przeznaczone do częstego polerowania starych lakierów samochodowych. W użyciu są dość pracochłonne, używamy ich zawsze tylko i wyłącznie do pracy ręcznej. Efekt użycia tego typu preparatu utrzymuje się do około miesiąca i są to produkty używane raczej przez amatorów niż profesjonalistów.

Są jeszcze preparaty sytnteczne, których stosunek nakładu pracy do efektów jest najlepszy. Ich głównym zadaniem jest odpychanie wody, raczej nie upiększają lakieru, nie maskują jego drobnych wad. Dobre preparaty tego typu odpychają wodę nawet przez okres kilku miesięcy.

Woskowanie auta

Różnice między woskowaniem auta a powłoką ceramiczną

Jeśli weźmiemy pod uwagę zalety, to powłoka ceramiczna w podobny sposób oddziałuje na lakier samochodowy, co wosk. Po prawidłowym jej zaaplikowaniu lakier nabiera szklistości i ma bardziej wyrazisty kolor. Samochód z nałożoną ceramiką bardzo przyjemnie się potem czyści, ponieważ woda ucieka z zabezpieczonej ceramiką powierzchni praktycznie sama.

Powłoka ceramiczna ma w swoim składzie żywice silikonowe, które po utwardzeniu tworzą na karoserii elastyczną i odporną na mikrorysy strukturę, dzięki czemu samochód będzie się mniej rysował na przykład w myjni.  Jest to przewaga ceramiki nad powłoką woskową.  Kolejną zaletą powłoki ceramicznej jest okres jej utrzymywania się na lakierze samochodowym. Przyjmuje się, że profesjonalny wosk samochodowy będzie się utrzymywał maksymalnie do 6 miesięcy, natomiast ceramika chroni samochód nawet do kilku lat po nałożeniu. Oczywiście ogromne znaczenie będzie miało tutaj to, jaka jest to ceramika i w jakim zakładzie będzie ona nakładana.

Jeśli chodzi o efekt wow, to oba produkty go dają. Wosk ładnie kryje drobne ryski i czasami będzie bardziej przyciemniał lakier samochodu, ale oba produkty wpływają fantastycznie na efekt końcowy i zadowolenie klienta.

Jak widać, powłoka ceramiczna ma praktycznie same zalety, prócz jednej wady, jest nią oczywiście wyższa cena. Wynika to z faktu, że jest znacznie trwalsza na samochodzie i lepiej go zabezpiecza, proces jej nakładania jest trudniejszy i bardziej czasochłonny niż nakładanie wosku, jest droższa do wyprodukowania niż wosk. Zatem wielokrotnie wyższa cena powłoki ceramicznej jest jej największą wadą, chociaż trzeba pamiętać, że efekt po niej utrzymuje się dużo dłużej niż po wosku.