Auto detailing – na czym polega?

Auto detailing to w skrócie ogół czynności, których celem jest czyszczenie, konserwacja i ochrona samochodu przed czynnikami zewnętrznymi. Dotyczy to zarówno powłoki lakierniczej, jak i felg, opon, szyb oraz całego wnętrza. W tym celu wykorzystuje się specjalne środki, akcesoria, a nawet maszyny. W zależności od wybranej części samochodu, auto detailing ma różną liczbę i rodzaj etapów niezbędnych do uzyskania zamierzonego efektu.

Auto detailing powłoki lakierniczej – co warto o nim wiedzieć?

Karoseria, a dokładnie lakier, który ją pokrywa jest narażony na wpływ niekorzystnych czynników zewnętrznych. Jednym z nich jest promieniowanie UV, kolejnymi sól drogowa i kwaśne deszcze. Ponadto w trakcie jazdy, powłoka lakiernicza jest narażona na drobne uszkodzenia mechaniczne powstałe wskutek uderzenia kamieni i zanieczyszczeń znajdujących się na drodze. To wszystko sprawia, że lakier traci swój pierwotny blask. Powstają nieestetycznie wyglądające plamy, przebarwienia i zarysowania. Czy można je skutecznie usunąć? Oczywiście, że tak.

  • Auto detailing powłoki lakierniczej składa się z szeregu czynności, które w konsekwencji doprowadzają do stanu gdy lakier wygląda jak nowy.
  • Dodatkowo, istnieje możliwość skutecznego zabezpieczenia powłoki lakierniczej przy wykorzystaniu m.in. naturalnego wosku. Tworzy on szczelną powłokę, która chroni nie tylko przed działaniem promieniowania UV, ale również przyczynia się do zdecydowanie szybszego odprowadzania wody. Ponadto do śliskiej powierzchni znacznie trudniej przylegają zabrudzenia, dlatego auto dłużej pozostaje czyste.
  • Auto detailing może również obejmować usuwanie rys z karoserii. W zależności od ich wielkości i przede wszystkim głębokości, wykorzystuje się różne metody. Doświadczeni pracownicy specjalistycznych firm dysponują nie tylko odpowiednimi maszynami i preparatami, ale również doświadczeniem, dzięki któremu bezpiecznie usuwają nawet głębokie zarysowania.

Z kolei auto detailing felg polega m.in. na usunięciu materiału powstającego w wyniku tarcia klocków hamulcowych o tarcze. Pył tego typu przylega do felgi i negatywnie wpływa na walory estetyczne wspomnianego elementu. Po usunięciu nalotu, następuje polerowanie i zabezpieczanie czystych felg.

Auto detailing wnętrza auta

Aby uzyskać kompletny efekt odnowy samochodu, warto również zdecydować się na profesjonalne czyszczenie i impregnację wnętrza pojazdu. Dotyczy to zarówno samochodów ze skórzaną, jak i syntetyczną tapicerką.

  • Tak jak w przypadku karoserii, auto detailing wnętrza zaczyna się od dokładnego wyczyszczenia wszystkich zakamarków. Następnie dobiera się preparaty do konkretnego materiału. W przypadku skóry, są to m.in. specjalne olejki, których głównym zadaniem jest odżywienie elementów skórzanych i przywrócenie im pierwotnej miękkości. Dlaczego jest to takie ważne? Przede wszystkim dlatego, że sztywna skóra jest narażona na pęknięcia, które z czasem się powiększają.
  • Czyszczenie i konserwacja wnętrza zapobiegają ponownemu przyleganiu brudu. Takie rozwiązanie sprawia, że środek auta na długo pozostaje czysty.

Auto detailing wnętrza ma jeszcze jedną istotną zaletę, a mianowicie znacząco poprawia komfort podróżowania kierowcy i pasażerów. Czyste i naturalnie pachnące wnętrze sprawia, że nawet kilkugodzinne przebywanie w pojeździe nie stanowi żadnego problemu. Czy auto detailing można wykonać samodzielnie? Oczywiście, że tak jednak trzeba posiadać odpowiednią wiedzę, preparaty, akcesoria i umiejętności. W przeciwnym wypadku można w łatwy sposób doprowadzić np. do uszkodzenia powłoki lakierniczej lub innych delikatnych elementów pojazdu.